środa, 5 marca 2014

Mikroprocesory i systemy wbudowane

Jeżeli chodzi o przedmiot Mikroprocesory i systemy wbudowane najlepszą książką moim zdaniem jest:

                                 Antoni Niederleński: Mikroprocesory, mikrokomputery, mikrosystemy 
Książka jest 1997 roku ale ciągle przydanym elementem książki jest opis budowy i programowania mikroprocesora Intel 8080 oraz elementów towarzyszących, które firma Intel opracowała wraz z procesorem: 8224, 8228, 8255, 8251A, 8253, 8257 i 8259. Procesor ten i układy wspomagające jest ciągle używany w wielu zastosowaniach. W książce znajduje się także całkiem pokaźna porcja informacji o programowaniu w językach BASIC i Pascal (opis nie obejmuje oczywiście rozszerzeń wprowadzonych w kompilatorach firmy Borland). Do tego oczywiście opisy architektury mikrokomputerów i mikroprocesorów, prezentacja różnorodnych protokołów komunikacyjnych oraz przykłady zastosowań praktycznych mikroprocesorów.
Na tym tle niezwykle interesująco wypada, zamieszczony w książce opis sposobu programowania robota przemysłowego IRb-6, wyposażonego w mikroprocesor Intel 8008. Robot posiada jedno ramię z chwytakiem i specjalną klawiaturę pozwalającą na jego programowanie.
W sumie książkę mogę polecić zainteresowanym poznaniem architektury i programowania mikroprocesora Intel 8080 oraz wymienionych wyżej układów wspomagających.

2 komentarze:

  1. Agata robocie . Niebawem tylko maszyna cie zrozumię o czym mówisz . Hehe

    OdpowiedzUsuń
  2. No, ja tę książkę czytałem gdzieś tak w 1992-1993 roku, więc to jakieś późniejsze wydanie. Bardzo udana, jeśli ktoś chce zrozumieć systemy komputerowe "od podstaw".

    OdpowiedzUsuń