niedziela, 1 grudnia 2013

Inżynieria Oprogramowania

Każdy student który zaczyna swoją przygodę z informatyką, najpierw musi się zmierzyć z nauką języków programowania. Musi przekroczyć swój próg wykonalności, co stanowi nie lada wyzywanie.  Człowiek ze skłonnościami humanistycznymi ma duże problemy, aby pojąć wszystkie zasady których należy przestrzegać ucząc się programowania. W trakcie trwania studiów przychodzi taki moment, kiedy musimy się nauczyć od podszewki nie tylko programowania ale  całej otoczki z tym związanej.
Czyli planowanie projektu który chcielibyśmy zaprogramować to, o czym mówiliśmy zawsze program nagle staję się produktem. Produkt ma swoją wykonalność którą my musimy zanalizować. Musimy stać analitykami chcąc sprzedać produkt, aby stać się analitykiem musimy się nauczyć nim być, niektórzy mają to wrodzone, inni nabywają to zdolność w trakcie trwania studiów oraz praktyki zawodowej . Musimy nauczyć się współpracować z ludźmi aby nasz projekt nie został zepchnięty na manowce.
Wszystko to czego musimy się nauczyć możemy znaleźć w książkach, książek jest naprawdę wiele na rynku. Znaleźć jakąś naprawdę zwięzłą, dobrze napisaną gdzie nie ma zbędnego lania wody to nie lada wyzwanie. Mogę polecić tutaj dwie książki:


Inżynieria Oprogramowania - autor Andrzej Jaszkiewicz


 Analiza i modelowanie konceptualne w inżynierii systemów oprogramowania - ujęcie humanistyczne
 autor Walery Susłow


Książkę można znaleźć tutaj: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz