sobota, 29 sierpnia 2015

Praktyczna migracja danych

Migracja danych jest procesem żmudnym i trudnym, wymagającym nie lada umiejętności oraz co najważniejsze cierpliwości. Polega na przeniesieniu danych z jednego systemu informatycznego na inny. Każda firma prędzej czy później musi się zmierzyć z problemem migracji, trzeba wiedzieć, że nie należy tego robić pod wpływem tzw. impulsu. Musi to być szczegółowo zaplanowane, powinno się przeznaczyć na to dużą ilość czasu ponieważ jest to oczywiście pracochłonne. Trzeba pamiętać, że produkt,który jest nieaktualny jest źródłem błędów, nie zostają one naprawione po zakończeniu wsparcia rozszerzonego. Migracja również pozwala na instalacje i obsługę nowej funkcjonalności, która nie była dostępna w starszej wersji.

Chciałabym polecić książkę, którą uważam za odpowiednią do przyswojenia wiedzy z zakresu migracji danych, książka pełna jest tak zwanych "złotych reguł", wskazówek, definicji oraz ciekawych anegdot. Patrząc na samo przygotowanie książki dla czytelnika, moim zdaniem cel ten się udał, tak jak wspomniałam wcześniej te "złote reguły" itp. są ciekawym dopełnieniem całości tekstu. Ale patrzmy na to co znajdziemy w książce:

 • dowiesz się trochę o samym pojęciu migracja danych
 • jakie są narzędzia i techniki przeprowadzenie migracji
 • poznasz metodykę PDMV2
 • nauczysz się jak wykorzystywać model danych w  PDMV2
 • nauczysz się jak odpowiednio dobrze analizować sytuacje, co jest dobre ponieważ uchroni Cię przed niepotrzebnymi błędami
 • dowiesz się również jak uratować projekt migracji danych, który "umiera"

Podsumowując książka "Praktyczna migracja danych" jest doskonałą lekturą dla każdego, kto zajmuje się wdraża korporacyjne rozwiązania IT. Jak i również dla osób, które nie zajmują się tym zawodowo ale są tym zainteresowane.


"Praktyczna migracja danych"- Johny Morris


Książkę można znaleźć: TUTAJ
 

3 komentarze:

 1. Pani Agato, czy wiedza w tej ta książce jest przystępna /i potrzebna/osobie dużo pracującej przy komputerze, ale głównie na edytorach tekstów ?
  Śledzę Pani bloga od niedawna i jestem pod wrażeniem Pani fachowości, krótkich i treściwych komentarzy :) Powodują one, że zapragnęłam się dokształcić w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Joanno moim zdaniem ta wiedza jest potrzebna, niech Pani weźmie pod uwagę przykładowo sytuacje kiedy chcę Pani zaprojektować bloga od postaw w jakimś języku programowania. Oczywiście bloga o tej samej tematyce i przeniesienie wszystkich postów z bloga starego na nowego można nazwać migracją danych. Także jak najbardziej zachęcam i również do kształcenia się. Dziękuje za mile słowa, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak właśnie myślałam, to super. Uwielbiam się uczyć nowych rzeczy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń