wtorek, 23 września 2014

PHP bez tajemnic

Język PHP jest obiektowym językiem programowania, który został zaprojektowany do generowania stron internetowych oraz budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.
Jest on najczęściej stosowanym językiem do tworzenia skryptów po stronie serwera www, ale również można go stosować do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń. Można również używać PHP do pisania programów  pracujących w trybie graficznym.
Implementacja PHP razem z serwerem Apache oraz serwerem bazy danych MySQL określana jest jako platforma AMP.

To, że język PHP zyskał uznanie tak wielu użytkowników, wynika z faktu że język ten ma bardzo mało wad.
Do jednej z niewielu wad można zaliczyć to że, strona  pisana przez niedoświadczonego programistę może nie być dostatecznie zabezpieczona. Często niedoświadczeni użytkownicy po prostu zapominają stosować funkcji addslashes() przy wysyłaniu zapytań do  bazy danych.
Funkcja ta wstawia znak "\" przed znakami specjalnymi " ' ", czy "/". Zapominając o stosowaniu tej funkcji osoba o zamiarach na pewno nie przyjacielskich może nam narobić niezłej biedy. Dzięki atakowi " SQL Injection" może włamać się do bazy danych. I może to spowodować dramatyczne w skutkach zmiany w treści zawartych w bazie danych , usuwanie tabel lub usunięcie całej bazy.

Także żeby poznać dobrze język PHP oczywiście musimy zacząć od poszukiwania dobrej książki, która ułatwi nam naukę języka.
Wydawnictwa wydają coraz to nowsze książki do programowania i czasem naprawdę trudno " wyczuć", która książka będzie tą jedyną jak na początek oczywiście.
Można spotkać książki, które  spotyka się w sprzedaży w księgarniach oraz na aukcjach prawie wszystkich jakie są. Takie książki nazywamy popularnymi.
Można również spotkać książki, których występowanie ośmielę  określić jako strasznie rzadkie ponieważ został wyczerpany ich nakład. Znalezienie takiej książki na aukcjach czy sklepach internetowych lub stacjonarnych graniczy z cudem.
Jednakże jedna z takich książek zasługuje na wielkie uznanie. Książka ta jest doskonałym źródłem informacji, która pomoże zrozumieć początkującemu programiście najistotniejsze koncepcje programowania obiektowego w PHP 5.
Podręcznik ten zawiera omówienie zagadnień podstawowych oraz tych bardziej zaawansowanych., takich jak architektura Model-View-Controller (MVC) oraz testy jednostkowe.
W  książce można znaleźć  wskazówki i przykłady dotyczące m.in użycia biblioteki Standard PHP Library. Dowiecie się z niej jak używać odpowiedniego wzorca  aby Wasz kod był bardziej wydajnym czym jest testowanie jednostkowe i dlaczego jest ono bardzo ważną częścią tworzenia dobrego oraz stabilnego projektu programu.


"Programowanie obiektowe w PHP 5. " - autor Hasin Hayden                    

Dla chętnych osób, książkę przed chwilą znalazłam tutaj: LINK 
Oraz tutaj: LINK 

Jak widać cud się właśnie wydarzył :D

<?php
     echo
            'Polecam' ;
?>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz