wtorek, 24 lutego 2015

Może tak Grafika 3D?

W trakcie trwania studiów musimy się zmierzyć z przedmiotem jakim jest " Grafika i komunikacja człowiek-komputer", zaczynają nas przerażać wykłady i ćwiczenia. Oczywiście gdy czujemy na karku nadejście sesji a co się z tym łączy egzaminu z przedmiotu, za pewne najpierw szukamy materiałów " w necie" . Ale czasem oczywiście takie materiały nie są wystarczające, więc pozostaje nam poszukać odpowiedniej książki.  Znalezienie odpowiedniej książki do grafiki uważam za nie lada wyzwanie, bo wiadomo nie każda książka jest odpowiednia lub dobra jakościowo.
Oczywiście zajęcia z grafiki to nie tylko rozwiązywanie zadań ale również programowanie, tak więc szukając odpowiedniej książki natrafiłam na ciekawą nowość.

Przedmiotem tej książki jest OpenGL (Open Graphic Library), OpenGL jest interfejsem programistycznym, który służy do tworzenia aplikacji z grafiką 3D.  Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiając konstruowanie złożonych trójwymiarowych scen z figur geometrycznych.

W trakcie korzystania z pozycji poznasz:
 • sposoby tworzenia aplikacji korzystających z grafiki  3D tworzonej za pomocą OpenGL
 • metody programowania shaderów w GLSL
 • teoretyczne podstawy rachunku macierzy
 •  implementacje wektorów i macierzy
 • model oświetlenia Phonga
 • implementacje oświetlenia Phonga 
 Zaznaczam że przy korzystaniu z książki powinieneś znać podstawy programowania w języku C++, w tym programowania obiektowego jak i również podstawy programowania dla systemu Windows w środowisku Visual Studio.

"Grafika 3D czasu rzeczywistego" - autor Jacek Matulewski


Książka dostępna jest tutaj:LINK

10 komentarzy:

 1. Mam pytanie – czytasz książki, które tutaj proponujesz? Zbiór dziedzin w prezentowanych książkach jest naprawdę ogromny i podziwiam Cię jeśli z każdej z tych dziedzin potrafisz wynieść coś więcej niż przeczytaną książkę. Mam też lekkie pretensję, że nie starasz się być choć trochę krytyczna, a tak właściwie to w ogóle nie oceniasz tych książek, krótko mówiąc wszystkie wpisy, a przynajmniej wszystkie, które przeczytałem ograniczają się do skrótowego opisu bardzo zbliżonego treścią do opisu przygotowanego przez same wydawnictwo.

  Co do tej książki, ledwie zacząłem ją czytać a już kilka rzeczy mi się nie podoba, po pierwsze WinAPI, akurat API systemowe jest nieistotne z punktu widzenia zagadnienia można było śmiało wykorzystać wieloplatformową bibliotekę dającą gotowy kontekst OGL. Druga, że już na początku rozdziału drugiego znalazłem błąd, który może trochę namieszać w głowach studentów a jest później bardzo uciążliwy w dochodzeniu – chodzi o iloczyn wektorowy w układzie prawoskrętnym i regułę śruby prawoskrętnej lub jak kto woli regułę prawej dłoni – wzór jest ok, opis również, ale szkic jest albo nieczytelny albo co bardziej prawdopodobne błędny, a raczej prawidłowy ale dla układu lewoskrętnego (nie mniej osie są prawidłowe dla układu prawoskrętnego ;)).

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm... no czytam te książki, byłoby to pozbawione sensu gdybym tego nie robiła. A co do książki, uczyłam się z niej na egzamin... Mi pomogła ale każdy ma swoje zdanie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwaga co do treści książki była bardziej od strony praktycznej. Pamiętam jak właśnie błąd, a właściwie pomieszanie skrętności w implementacji kosztował mnie sporo nerwów i czasu straconego na przegląd kodu i debugowanie.

  Programowanie grafiki jest dosyć specyficzne, bo przygotowanie podwalin pod dalszą pracę potrafi być nieco frustrujące, zwłaszcza jeśli napiszesz sporo kodu, który zamiast upragnionego prymitywa wyświetla tylko czarny (pusty) prostokąt. :)

  I teraz właśnie siedzę i wertuje kolejne publikacje bo szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, które pojawiają się przy tworzeniu hobbystycznych i zawodowych projektów, niestety podejście akademickie niekoniecznie zawsze się sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 4. A nie lepiej napisać wprost do wydawnictwa ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znalazłem formularza zgłaszania błędów do konkretnej książki. FAQ też nie wiele mówi, a maile wysłane na adres księgarni wpadają chyba do /dev/null bo jeszcze nie uzyskałem chociażby potwierdzenia poprzedniego zgłoszenia (problem z logowaniem).

  Poza tym potrzebowałem się podzielić tą informacją. Może mam dzisiaj gorszy dzień, albo po prostu się pomyliłem i źle zinterpretowałem ten obrazek i ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Nie znasz metody gumowej kaczuszki? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To ochłoń trochę...

  Keep calm and go to sleep :)

  OdpowiedzUsuń
 7. :( No nie pogadasz. Miałem nadzieję na jakąś pogaduchę o treści ale… egzamin zaliczony, a multimedia rzeczywiście nie są w obrębie Twoich zainteresowań. No nic nie będę dalej męczył.

  Dobrej nocy. Postaram się ochłonąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Człowieku daruj sobie te złośliwości dobrze? I rzeczywiście ochłoń...

   Usuń
  2. O treści możemy porozmawiać jutro

   Usuń
  3. https://www.flickr.com/photos/minevrpl/18615165823

   Jednak się myliłem, rysunek jest „poprawny” ale niezbyt czytelny – głównie przez rzut i wykorzystanie kwadratu, który powinien być (po ustawieniu pod takim kontem do obserwatora) równoległobokiem (mniej więcej takim jak prawa ścianka dorysowanego sześcianu). Na prawym sześcianie jest to jak widziałem rysunek autora (niestety nijak nie potrafiłem wpasować płaszczyzny).

   Usuń