środa, 11 marca 2015

Wielki słownik niemiecko-polski, polsko-niemiecki...

Wiadome jest to, że czasem mamy do czynienia z dokumentacjami technicznymi w językach obcych no i co wtedy robimy? Jedni korzystają z tłumaczy w sieci ale sami wiecie, że jakość tłumaczonego tekstu można porównać do jajek z supermarketu, inni zaś korzystają z tłumacza wydając mu zlecenia no ale jest wyjście stosunkowe drogie jak na jednorazowe zlecenie.
Jeżeli chodzi o mnie to moim wyborem są słowniki może jest to troszkę czasochłonne ale odrobiną samozaparcia i skupienia można wyczyniać cuda. 
Poszukując słownik, który by mi odpowiadał tym razem patrzyłam na objętość i jakość, mówiąc szczerze zaciekawiła mnie forma promocji książek, która zaczynała się od zdania  " Największy na rynku... ". Rzeczywiście po pierwszym spotkaniu z słownikami stwierdziłam " Tak był to dobry wybór", dlaczego? Już wyjaśniam.

Wielki słownik polsko-niemiecki
 Ten jakże wspaniały słownik prezentuje 395000 haseł, z różnych dziedzin ( ponad 90 dziedzin). Zawiera on:

 • aktualną oraz dobraną pod kątem użytkownika listę haseł  - można znaleźć w nim słownictwo nowoczesne ogólne oraz słownictwo z ponad 90-ciu dziedzin, teksty własne, słownictwo, które można znaleźć w pozycjach literackich i może ono być przydatne dla tłumaczy literatury pięknej
 • trafne odpowiedniki - przygotowane przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego  dobrze znających język polski
 • uwzględnienie zmian w pisowni niemieckiej
 • przejrzysty układ hasła
Słownik ten został stworzony z myślą o użytkownikach, którzy znają język niemiecki w stopniu dobrym, dla których oferowane na rynku słowniki nie są wystarczające w praktyce. Największym atutem słownika są wyrazy tzw. nowoczesne: baner, billboard, billing, biopaliwo, clubbing, dekomunizacja, deweloper, didżej, dopłaty bezpośrednie, esemes, esemesować, eurodeputowany, handel elektroniczny, Internet bezprzewodowy, kablówka, multikino, piractwo komputerowe, raper, wyświetlacz ciekłokrystaliczny.   Tak więc informacje zawarte w nim są ważne dla Polaków jak i dla dobrze władających polszczyzną obcokrajowców.


Wielki  niemiecko-polski 
 Słownik zawiera 400 000 jednostek leksykalnych - znaczeń wyrazów, idiomów, typowych połączeń wyrazowych. W słowniku można znaleźć:
 • najczęściej używane słownictwo ogólne
 • słownictwo o różnej skali zabarwienia stylistycznego ( np. przekleństwa )
 • zarys gramatyki języka niemieckiego
 • niemieckie słownictwo regionalne,
 • tabele niemieckich czasowników mocnych i nieregularnych
 • nowe zasady pisowni niemieckiej
 • słownictwo specjalistyczne  z ponad 90 dziedzin, nazwy własne

  Tak więc polecam serdecznie...

Wielki słownik polsko-niemiecki niemiecko-polski
Redakcja naukowa  Józef Wiktorowicz, Agnieszka Frączek
Książki można znaleźć tutaj: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz